nízké vnitřní teploty zvyšují růst plísní a bakterií

Čeští odborníci varují: nízké vnitřní teploty zvyšují růst plísní a bakterií

Náklady na vytápění tvoří významnou část nákladů na elektřinu a lidé se kvůli rostoucím cenám snaží topit méně. Nízké vnitřní teploty a nedostatečné větrání vedou podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) k plísním a nebezpečným bakteriím. I nedostatečně teplá voda může představovat nebezpečí pro člověka kvůli bakteriím legionella.

Odborníci doporučují udržovat pokojovou teplotu asi 21 stupňů, krátce a intenzivně větrat a nesnižovat teplotu v topných kotlích pod 45 stupňů Celsia.

Při výrazném poklesu teploty je vzduch v prostorách příliš vlhký, což znamená, že se uvnitř budov tvoří plísně. Plísně mohou být na stěnách nejen jasně viditelné, ale také skryté. Optimální vlhkost v místnosti je 45–55 % a teplota v rozmezí 20–22 stupňů Celsia.

Aby se zabránilo koncentraci škodlivých látek ve vzduchu, je nutné pravidelné krátkodobé větrání. Odborníci varují, že ve školách s nedostatečným větráním klesá koncentrace žáků.

„Častá výměna vzduchu pomáhá omezovat koncentraci vzdušných virů, což se samozřejmě týká i chřipky a covidu,“ doplnila ředitelka SZÚ Barbora Macková.

„Legionella způsobuje akutní horečnaté onemocnění podobné zápalu plic, u pacienta může dojít k respiračnímu selhání, neurologickým komplikacím nebo selhání ledvin,“ varovala zástupkyně přednosty Oddělení infekční epidemiologie SZÚ Kateřina Fabianová.