Každý pátý český stavební a průmyslový podnik plánuje propouštět zaměstnance

Každý pátý český stavební a průmyslový podnik plánuje propouštět zaměstnance

Podle nedávného průzkumu hodlá v nadcházející podzimní sezóně propouštět i značná část neziskových firem.

Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup 20 % zaměstnavatelů v konkrétních odvětvích, jako je průmysl, stavebnictví a služby, uvedlo, že hodlá ve třetím čtvrtletí letošního roku provést propouštění. Existují však i další odvětví, jako například automobilový průmysl, která plánují navýšit počet svých pracovních sil přijetím dalších zaměstnanců.

Navzdory přetrvávající inflaci a s ní spojenému růstu provozních nákladů průzkum odhalil, že přibližně 20 % zaměstnavatelů ve veřejném a neziskovém sektoru hodlá v tomto čtvrtletí propouštět. Podobně plánuje propouštění pětina podniků ve stavebnictví a v průmyslu. V odvětví obchodu a služeb předpokládá propouštění 18 % podniků.

Jako příklad lze uvést norský konglomerát Orkla, který v České republice vlastní značky Vitana, Hamé, Znojmia a Otma, a který oznámil, že plánuje uzavřít výrobní závody Pika Bzenec a Agrimex Vestec.

Na základě nejnovější aktualizace Úřadu práce učinil výrobce motocyklových pneumatik Trelleborg Wheel Systems rozhodnutí ukončit činnost ve Zlíně, což bude mít za následek propuštění více než 100 zaměstnanců ke konci června. Kromě toho nábytkářská společnost TON se sídlem v Bystřici pod Hostýnem ve Zlínském kraji již dříve oznámila propuštění přibližně 100 osob v průběhu jara.

Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu společnosti ManpowerGroup, v rozhovoru pro iDnes uvedl, že záměr provést propouštění oznámilo přibližně 20 % zaměstnavatelů v průmyslu a stavebnictví. Za zmínku však stojí, že další třetina zaměstnavatelů v těchto odvětvích má v plánu nabírat nové zaměstnance.

Ostatní odvětví plánují zvýšení počtu zaměstnanců

Zjištění společnosti ManpowerGroup ukazují, že plány na přijímání a propouštění zaměstnanců se v jednotlivých odvětvích liší. V automobilovém průmyslu hodlají zaměstnavatelé nabírat více zaměstnanců, než kolik jich předpokládají propustit.

Největší náborové plány mají společnosti v odvětví financí, pojišťovnictví a nemovitostí, kde více než polovina dotázaných firem hodlá v tomto čtvrtletí zvýšit počet svých zaměstnanců. Podobně v odvětví energetiky a veřejných služeb 45 % společností předpokládá nárůst počtu zaměstnanců.

Dagmar Kužvartová, ředitelka Zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR, vysvětluje, že propouštění ve firmách nemusí být vždy způsobeno špatnou ekonomickou situací, ale může být také způsobeno snahou o automatizaci a digitalizaci. Jako příklad lze uvést nedávné upozornění ministerstva práce, že do roku 2030 bude více než 90 % pracovních míst v celé zemi vyžadovat digitální dovednosti.

Podle samostatného průzkumu provedeného společností ManpowerGroup mělo na začátku letošního roku 22 % zaměstnavatelů v plánu přijímat nové zaměstnance, zatímco 24 % předpokládalo snížení počtu svých zaměstnanců.

Hlavním důvodem plánů na propouštění zaměstnanců jsou rostoucí náklady, nicméně odvětví, která zažívají pozitivní hospodářský růst, jako je automobilový průmysl a IT, by měla v tomto čtvrtletí rozšířit počet svých zaměstnanců.