Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR se dohodlo na dovozu plynu z Alžírska

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR se dohodlo na dovozu plynu z Alžírska

Y. Sikela: Myslím, že v budoucnu bude Alžírsko hrát v těchto dodávkách klíčovou roli, jejich podíl by mohl být asi 30 % plynu, který potřebujeme.

Česká republika může v dohledné době dovážet asi 30 % alžírského plynu.

Oznámil to ministr průmyslu a obchodu J. Sikela.

Ministrovy teze:

  • Hlavní je, že jsme se dohodli na dodávkách plynu z Alžírska do ČR;
  • Myslím si, že v budoucnu bude Alžírsko hrát v těchto dodávkách klíčovou roli, jejich podíl může být asi 30 % plynu, který potřebujeme;
  • Plyn může do ČR z Alžírska:
  • potrubím přes Tunisko a Itálii (Trans-středomořský plynovod TransMed MGP vede z Alžírska přes Tunisko po dně Středozemního moře na ostrov Sicílie a dále na pevninskou Itálii, rozšíření TransMed MGP dodává alžírský plyn do Slovinsko);
  • a také ve zkapalněné formě do terminálu LNG u pobřeží Nizozemska v oblasti Eemshaven.

Připomeňme, že Česká republika prostřednictvím energetické společnosti ČEZ zarezervovala 3 miliardy m3 / rok dovozní kapacity LNG – asi 1/3 roční spotřeby v ČR – na novém nizozemském LNG terminálu v Eemshavenu a začala přijímat první dávky přes něj.

Otevření LNG terminálu u Eemshavenu proběhlo 8. září 2022.

ČEZ a Shell Western LNG BV společně koupily 7 mld. m3.

ČEZ nakupoval většinu plynu, který potřebuje pro své zákazníky a vlastní výrobu elektřiny, přes zprostředkovatele, ale měl také přímou smlouvu s Gazpromem na malou část jeho dovozu, která platila do konce letošního roku.

V říjnu 2022 ČEZ uvedl, že kvůli omezení dodávek ruského plynu mu vznikají miliardové ztráty a požaduje od Gazpromu kompenzaci.

Generální ředitel společnosti také uvedl, že ČEZ jedná o navýšení rezervované kapacity na nizozemském LNG terminálu a uvažuje o výstavbě terminálů v Německu a Polsku o celkové kapacitě více než 50 miliard m3.

Alžírská státní ropná a plynárenská společnost Sonatrach podepsala 15. listopadu 2022 smlouvu s alžírskou státní ropnou a plynárenskou společností Sonatrach o dodávkách 300 milionů m3 zemního plynu ročně, plynárenskou společností Geoplin, která je největší plynárenskou společností dodavatelem ve Slovinsku.

Dne 15. listopadu 2022 také Sonatrach Group podepsala Memorandum o porozumění (MoU) v Alžírsku s čínskou společností Sinopec International Energy Investment Limited, odrážející přání obou stran rozšířit svou spolupráci.

Strany jednaly o současných vztazích a perspektivách spolupráce, zejména v oblasti průzkumu a těžby.