Česká republika objevila v Evropě největší ložisko lithia

Český “Zlatý průsek”: potenciální hnací motor ekonomiky

Česká republika objevila v Evropě největší ložisko lithia

Nedávno byly v Praze představeny plány na rozvoj národní ekonomiky těžbou a zpracováním této suroviny. Avšak ne všichni sdílejí tento nadšení.

V české vesnici Cínovec se doslova nachází “pod zemí” největší ložiska lithia. Výzkumy ukázaly, že v oblasti kolem Cínovce, která leží zhruba 100 kilometrů severozápadně od Prahy nedaleko česko-německé hranice, je 3-5% světových zásob lithia.

Lithium, kvůli své barvě a tržní hodnotě často označovaný jako “bílé zlato”, se v posledních letech stal mimořádně důležitým prvkem. Je velká poptávka po něm, protože se používá v akumulátorech. Bez lithiových úložišť energie by byl přechod k “zelené” energii či elektromobilitě téměř nemožný.

V posledních letech cena lithia tak výrazně vzrostla, že jeho těžba by pro Českou republiku byla velmi lukrativní. Protože dle analýzy České obchodní a průmyslové komory země vyčerpala všechny zdroje ekonomického růstu a v nadcházejících letech čelí potenciální ekonomické stagnaci.

Strategické investice a význam lithia

Český premiér Petr Fiala doufá, že těžba lithia dodá nový impulz národní ekonomice. V září prezentoval svou vizi rozvoje země na příštích 30 let, kde uvedl šest oblastí, ve kterých bude podle něj potřeba strategické investice. Lithium a investice do jeho těžby a zpracování patří mezi nejdůležitější.

“Lithium je klíčovým prvkem e-mobility, zejména pro výrobu akumulátorů. Proto pracujeme na tom, aby byla jeho těžba zahájena co nejdříve, ideálně v roce 2026,” řekl.

Cínovec leží v samém srdci regionu, kde se těží železo od 13. století a wolfram a cín od 40. let minulého století. Geologický průzkum z minulého desetiletí ukázal, že v oblasti jsou značné zásoby lithia, a to jak v České republice, tak na druhé straně hranice v německém Zinnwaldu, kde se nachází menší naleziště.

Česká republika již podepsala s německou spolkovou zemí Sasko memorandum o možné spolupráci v oblasti těžby lithia. Těžbou bude na české straně pověřena státní společnost CEZ specializující se na výrobu elektrické energie.

Podle nedávného výzkumu lze v Cínovci těžit 2,25 milionu tun rudy ročně, což by umožnilo výrobu téměř 30 000 tun hydroxidu lithného. Podle současných odhadů by to bylo dostatečné pro výrobu téměř jednoho milionu lithiových automobilových akumulátorů ročně.