Případy závažných onemocnění zvířat potvrdili veterináři v České republice 1. prosince. Ve Frýdlantu byl zjištěn africký mor prasat, v Jihočeském kraji bylo zjištěno nové ohnisko ptačí chřipky.
“Africký mor prasat byl dnes potvrzen u jednoho uhynulého divočáka v oblasti města Frýdlant,” řekl ČTK ředitel Státní veterinární správy Ústeckého kraje Daniel Macháček.
Zvíře bylo nalezeno u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem. “V současné době se řeší, jaká opatření budou v této oblasti přijata,” uvedl Mahachek. Naposledy se Česká republika setkala s africkým morem prasat v roce 2017. Nemoc se na člověka nepřenáší.
Nákaza se šíří v Německu a Polsku. Podle Mahachka je pravděpodobné, že zvíře do Česka přišlo z Polska. V pondělí 5. prosince zasedá Ústřední infekční komise. Situace pravděpodobně ovlivní pohyb obyvatel a chovy domácích prasat v oblasti nálezu zvířete se dostanou pod kontrolu. “Opatření ovlivní také oblast Usteckij,” řekl Macháček.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, ale jeho průběh je rychlejší. Infikovaná zvířata téměř vždy zemřou. K největšímu ohnisku v ČR za poslední roky došlo ve Zlínském kraji.
Sedm měsíců po posledním případu hlásí nové ohnisko ptačí chřipky i Česká republika. Veterináři objevili nemoc u ptáků v obci Frahelž v Jihočeském kraji. „Vypuknutí bylo opraveno na velké kachní farmě. Zdá se, že zdrojem nákazy bylo divoké vodní ptactvo. Šetření Státního veterinárního ústavu v Praze potvrdilo výskyt ptačí chřipky,“ uvedl mluvčí Státního veterinárního úřadu Petr Vorlíček.
Farma měla původně na farmě více než 22 000 kachen na výkrm, ale tisíce z nich během tří dnů zemřely, uvedli veterináři. „Kachny vykazovaly klinické příznaky odpovídající ptačí chřipce. Veterinární inspektoři zahájili na farmě šetření, přijali předběžná opatření a poslali zvířata na vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Praze. Následně se tam potvrdila ptačí chřipka H5N1. Chovatel nevyloučil, že drůbež na farmě měla kontakt s volně žijícími vodními ptáky,“ řekl Vorlíček s tím, že ptáci ponechaní na farmě budou muset být utraceni.
Veterináři také vymezí 3 km ochranné pásmo a 10 km pásmo dozoru kolem potvrzeného ohniska. V praxi to znamená omezení pohybu drůbeže, chovatelského zařízení a zákaz pořádání hromadných akcí typu výstav drůbeže.
0