Čínská ekonomika právě zažila nejlepší měsíc od února

Čínská ekonomika právě zažila nejlepší měsíc od února

Obrovský výrobní průmysl a odvětví služeb v Číně právě zaznamenaly svůj první měsíc růstu od února, podle průzkumů zveřejněných ve čtvrtek, protože v mnoha městech byla zmírněna omezení Covid.

Ale nad druhou největší světovou ekonomikou se stále vznáší stín dalších omezení, protože Peking vysílá smíšené zprávy o nejlepší cestě z pandemie Covid.

Index nákupních manažerů (PMI) čínské vlády pro zpracovatelský průmysl – který pokrývá především větší podniky a státní společnosti – v červnu vzrostl na 50,2, což je podle Národního statistického úřadu poprvé od února, kdy překonal hranici 50. Hodnota nad 50 znamená, že aktivita roste.

Mezitím oficiální nevýrobní PMI, který zahrnuje stavebnictví a služby, v červnu vyskočil na 54,7 ve srovnání s 47,8 v květnu. Bylo to také poprvé za čtyři měsíce, kdy se index vrátil do oblasti expanze, a jeho hodnota je nejsilnější od května 2021.

Průzkumy poskytují nejnovější známky oživení čínské ekonomiky, protože země se po měsících rozsáhlých výluk způsobených Covidem postupně znovu otevírá pro podnikání.

“Oficiální PMI poukazují na překvapivě rychlé oživení aktivity služeb tento měsíc poté, co byla virová omezení většinou zrušena,” řekl Julian Evans-Pritchard, hlavní čínský ekonom společnosti Capital Economics.

Poukázal však také na pokračující slabost na trhu práce a varoval, že to znamená, že finance domácností a spotřebitelská důvěra zůstávají křehké.

“Jakmile oživení znovuotevření odezní, bude to mít dopad na jakékoli další oživení,” dodal v poznámce k výzkumu.

Mnohá města – včetně obchodního centra pevninské Číny Šanghaj – byla od března pod přísnými omezeními Covid, což vedlo k prudkému poklesu ekonomické aktivity. Lidé byli uzavřeni ve svých domovech, obchody a restaurace byly zavřeny a továrny byly zavřeny. Analytici se obávají, že čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí sníží, čímž se vládní cíl ročního růstu 5,5 % pro rok 2022 dostane mimo dosah.

Známky ekonomického zpomalení a prudce rostoucí nezaměstnanosti otřásly nejvyššími vládními úředníky, kteří se rozhodli uvolnit omezení Covid a posílit důvěru.

Premiér Li Kche-čchiang – č. 2 v hierarchii Komunistické strany Číny – v posledních měsících opakovaně bil na poplach kvůli rostoucí nezaměstnanosti a naléhal na vládu, aby podnikla důraznější kroky na podporu podnikání a stabilizaci růstu.

V pondělí Li navštívil školicí středisko v Pekingu a zdůraznil potřebu „co nejdříve nasměrovat ekonomiku zpět na správnou cestu“ a „co nejrychleji snížit nezaměstnanost“.

Začátkem tohoto měsíce mnoho měst zrušilo uzamčení nebo uvolnilo obrubníky související s Covidem, včetně Šanghaje.

V úterý Národní zdravotní komise uvedla, že Čína zkrátí karanténní období pro mezinárodní cestovatele o více než polovinu, což je významný posun v politice země ohledně Covid.

Analytici se ale obávají, že Čína se může na chvíli držet přísných omezení Covidu.

Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu během návštěvy Wu-chanu, epicentra propuknutí koronaviru, znovu potvrdil svůj závazek vůči politice nulového výskytu Covid. Si Ťin-pching řekl, že by raději „dočasně obětoval trochu ekonomického růstu“, než aby „poškodil zdraví lidí“, uvedla státní tisková agentura Xinhua.

Zhiwei Zhang, prezident a hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management, očekával, že nedávný nárůst ekonomické aktivity v Číně se udrží až do července, kdy dojde k dalšímu uvolnění omezení mobility. Ale Xiovo dodržování postoje k nulovému Covidu by růst udrželo pod pokličkou, dodal.

“Čína se drží nulového postoje politiky Covid. Myslím, že to znamená, že hospodářský růst pravděpodobně zůstane pod svým potenciálem, než se politika dále uvolní,” řekl Zhang.