Český sedlák náhodou našel v řepě prastarý pás zlata

Český sedlák náhodou našel v řepě prastarý pás zlata

Český sedlák náhodou našel v řepě prastarý pás zlata

Český farmář při sklizni cukrové řepy vykopal 2500 let starý zlatý pás. Informuje o tom portál The History Blog.

Na svém pozemku u Opavy pěstitel řepy vykopal lesklý žlutý předmět, zmačkaný do klubíčka. Farmář se rozhodl nalezený artefakt okamžitě převézt do Slezského zemského muzea.

Vědci zjistili, že předmět je z 84 % zlato, 15 % stříbro, měď a různé stopové prvky. Délka výrobku je 50,8 cm a šířka 10,16. Váží 60 gramů. Tato data vědcům naznačila, že nález je v souladu s jinými prehistorickými kovovými artefakty nalezenými dříve v této oblasti.

Zaměstnanci Slezského zemského muzea nejprve navrhovali, že plátkové zlato je starověký diadém. Později si uvědomili, že je příliš dlouhý na to, aby se vešel na hlavu člověka. Nyní si vědci jsou jisti, že artefakt nalezený farmářem je součástí pásu.

„Tehdejší opasky byly kožené a tato ozdoba byla připevněna na jejich přední straně. Je zázrak, že je tak zachovalý. Možná mu chybí pár drobných detailů, ale kromě toho je v perfektním stavu.

Dekorace podle badatelů vznikla v letech 1400-800 před naším letopočtem. Zlatý plátek této velikosti v době bronzové mohl vyrobit pouze zkušený řemeslník. Tento předmět pravděpodobně patřil příslušníkovi společenské elity.