Změna klimatu: Může ruská energetická krize pomoci omezit globální oteplování?

Může vláda odstavit Británii od ruského plynu a zároveň zachovat dostupnou energii a dosáhnout svých cílů v oblasti změny klimatu?

Boris Johnson se zavázal, že v brzké době vytvoří energetickou strategii, která zvládne všechny tři věci.

Dokáže to zvládnout a jaké jsou politické překážky, kterým čelí?

Někteří novináři byli informováni, že premiér může podpořit další výzkum frackingu – kde se horniny praskají pod zemí, aby se uvolnil plyn.

Ale jinak spuštění nenabídne žádnou radikálně novou politiku – spíše urychlení stávajících plánů.

Jedno je jasné – žádné nové uhelné elektrárny nevzniknou.

Ale pan Johnson je při svých úvahách tahán dvěma směry.

Obchodní oddělení (BEIS) a většina odborníků mu řekli, že stávající plány na omezení fosilních paliv za účelem ochrany klimatu pomohou ochránit Spojené království před raketovým nárůstem globálních cen ropy a plynu.

Chtějí vládní podporu na zateplování domů, aby se snížila poptávka po vytápění plynem. Říkají, že by se měly rychle zavést alternativy, jako jsou elektrická tepelná čerpadla. A chtějí mnohem rychlejší zavádění obnovitelných zdrojů a jádra.

Konzervativní komentátoři sdílejí touhu po nové jaderné energii, ale trvají na tom, že Spojené království by mělo také obnovit frakování, aby ochránilo Spojené království před růstem cen paliva.

Premiér se chystá oznámit plány od krátkodobého po dlouhodobé.

Okamžité levné – nebo dokonce bezplatné – výsledky lze například dosáhnout snížením spotřeby plynu a ropy.

Ohledně budoucí role jaderné energie se kladou velké otázky

Mezinárodní energetická agentura vyzývá všechny, aby ztlumili termostat o stupeň – to by mohlo ušetřit až 10 % energie na vytápění (a nákladů), říká.

Izolace je dalším rychlým hitem – a díky ní bude váš domov pohodlnější. Dokonce i „klobása“ proti průvanu pro dveře má malý rozdíl, stejně jako základní ochrana proti průvanu. Vytápění pouze místností, které používáte, je snadný zásah.

Omezení rychlosti na 55 mph – nejúčinnější rychlost jízdy pro mnoho automobilů – by mohlo být během energetické krize stanoveno, aby se snížily emise uhlíku. Libertariánský premiér by tomu mohl odolat a v každém případě nadace RAC uvedla, že by bylo efektivnější podnikat méně cest a plynuleji brzdit a zrychlovat.

Vlaky by mohly snížit svou maximální rychlost a služby by mohly být omezeny, aby se zabránilo jízdě naprázdno.

Veřejnost by mohla omezení přijmout, pokud by byla přesvědčena o naléhavé potřebě.

Někteří analytici chtějí, aby vláda rychle ukončila prodej nových plynových kotlů a varných desek. Kotle na dovážený plyn by byly nahrazeny elektrickými tepelnými čerpadly poháněnými elektřinou vyráběnou britskými větrnými farmami.

To by okamžitě snížilo poptávku, ale vyžadovalo by to náročný nárůst instalací tepelných čerpadel, když je příliš málo instalatérů a špatný dodavatelský řetězec.

Jiní chtějí vládní kampaň na úsporu energie, jako byla ta, která byla použita při řešení ropné krize v 70. letech s drzými slogany jako „Šetřete energii – koupel s přítelem“.

Otřesy a ceny domů

Co střednědobý?

Zde vstupuje do hry debata o frakování. Když frakování začalo ve Spojeném království, existovaly velké naděje, že by Británie mohla napodobit boom levné energie ve Spojených státech.

Problémy ale byly. Operátoři nemohli předvídat účinky procesu frakování a sousedé si stěžovali na drobné otřesy země a ceny domů. A co víc, geologové začali vzbuzovat pochybnosti – ne o množství břidlicového plynu ve Spojeném království, ale o naší potenciální schopnosti ho dostat ze země.

Ekonomové pak varovali, že jakýkoli frakovaný plyn bude prodán na globální trh, takže by to stejně moc nesnížilo britské ceny.

Bývalý šéf plynárenského gigantu Centrica Iain Conn – dříve fanoušek břidlic – řekl v pořadu Today BBC Radio 4: “Nemyslím si, že je možné vyvrtat dostatek vrtů, aby bylo možné významně ovlivnit dodávky Spojeného království.”

V roce 2019 vláda uvalila moratorium na frakování, které podle prohlášení č. 10 potrvá, dokud firmy nezajistí, že břidlicový plyn bude možné získat bez výrazných otřesů. To je oficiální linie – ale mluvčí Downing Street řekl, že nebylo nic vyloučeno.

Premiér by hypoteticky mohl oznámit vyšetřování, které by mohlo, ale nemuselo shledat ve prospěch frakování – ale alespoň by uvolnilo politický tlak ze strany některých jeho backbencherů.

Ve střednědobém horizontu je také větrná energie. Pobřežní větrná energie je levná a neustále průzkumy ukazují, že se líbí široké veřejnosti. To nezastavilo některé noviny, aby je označily za „nenáviděné“ větrné elektrárny.

Vláda již dříve reagovala na tlak místních odpůrců a zavedla pravidla, která v podstatě dovolují pouze jednomu demonstrantovi zabít projekt.

Mnoho britských domů je špatně izolováno

Operátoři říkají, že potřebují tato pravidla změnit.

Vývoj pobřežních větrných farem v současnosti trvá až 20 let. Provozovatelé však tvrdí, že nové turbíny by se mohly roztočit během pouhých dvou let, pokud vláda poskytne více zdrojů orgánům s omezenou hotovostí, které udělují souhlas.

Pak jsou operace s těžbou ropy a zemního plynu na moři střednědobou až dlouhodobou sázkou. Zahájení výroby jim trvá v průměru 28 let, ale i ty by mohly být rychle sledovány.

V Severním moři nezůstala žádná bonanza fosilních paliv. Mnoho zásob je vyčerpáno a veškerá produkce se tak jako tak prodá za světové ceny. Ale ministři se před válkou Vladimira Putina rozhodli, že je lepší získat britský plyn s britskými pracovními místy a daněmi než zahraniční plyn zkapalnit, s větším dopadem na životní prostředí.

To bylo kontroverzní: Mezinárodní energetická agentura chce zastavit všechny nové operace s fosilními palivy, protože již bylo nalezeno dost, aby zničilo klima.

What about the long term?

Stejní poslanci, kteří požadují frakování, také podporují nové jaderné elektrárny – ale ty by se daly postavit desítky let a současný incident v černobylském reaktoru na Ukrajině schvalovací proces nijak neusnadní.

Někteří ekologové také podporují jadernou energii, aby pokryli obnovitelné zdroje, když nefouká vítr.

Ale vláda to až donedávna nepřijala kvůli obavám veřejnosti, absenci skladování odpadu a – což je důležité – kvůli nákladům. Jaderná energie stojí kolem 90 liber za megawatthodinu, zatímco nový pobřežní vítr je přibližně poloviční.

Ale po desetiletích váhání toryů a práce vítr jasně vane jadernou cestou. A pan Johnson nabídne obnovený tlak na Sizewell C a podporu pro minireaktory. Jaderní nadšenci říkají, že Spojené království potřebuje celou řadu nových jaderných zbraní, aby hrálo významnou roli v energetickém mixu.

Přijali by uživatelé dálnic omezení rychlosti na 55 mph, pokud by to prospělo životnímu prostředí?

Je to potenciálně kritický okamžik v energetické historii Spojeného království.

Vláda byla kritizována za to, že neplní své sliby o změně klimatu, ale Putinovy rakety mohou mít přeplňované plány na zlepšení dosažení energetické bezpečnosti a zároveň snížení emisí.

Labouristé se chopili okamžiku a požadovali to, čemu říkají energetický sprint – rozšiřování obnovitelných zdrojů a jádra.

Říká se, že zateplení 19 milionů domů za deset let by snížilo dovoz plynu do Spojeného království o 15 % a ušetřilo až 400 liber z průměrného účtu za energii.

Kancléř Rishi Sunak se zatím odmítl zavázat k rozsáhlé dlouhodobé strategii renovace domů a energetické účinnosti, která by mohla snížit účty.

Labouristé se domnívají, že pokrok byl zpožděn, protože vláda cítí přes rameno dech klimatických skeptiků.

Lib Dems a Zelení již dlouho požadují tvrdší opatření směrem k energeticky úsporné a nízkouhlíkové domácí elektřině.

Takže frakování může zaujmout titulky v nadcházejícím projevu premiéra.

Skutečným testem však bude, zda je vláda konečně ochotna investovat hotovost a politiku, aby splnila své klimatické cíle, zadržela účty a ochránila nás před válkou pana Putina.